Ako vybrať kreslo?

Kožené kreslo

Nie je kreslo ako kreslo. V jednom si oddýchnete s knižkou v ruke, do iného usadíte návštevu. Kreslo musí byť pohodlné a zdravé pre váš chrbát. Rovnako tak by malo ladiť s interiérom – alebo byť naopak zámerne krikľavo odlišné? Fantázii sa medze nekladú. Pri výbere je potrebné venovať pozornosť aj rozmerom kresla podľa priestoru, kde bude umiestnené.

  • Regina, redaktorka Heureka.sk
  • Doba čítania: 4 min.

Typy kresiel

Polohovacie a rozkladacie kreslo

Polohovacie kreslo je skvelým variantom pre odpočinok pri televízore - umožní vám nastaviť sklon opierok, prípadne vysunúť podložku na nohy. Rozkladacie kreslo potom môže slúžiť aj ako provizórna prístelka.

  • Nastavenie sklonu opierok

  • Rozkladacie kreslo poslúži ako prístelka

  • Niektoré typy majú zabudovanú podnožku pod nohy

Rozkladacie kreslá

Polohovacie kreslá

Kreslo ušiak

Nesmrteľný model kresla ušiak uvelebiť sa pohodlne ako v izbičke. V takom kresle snáď ani nemožno nájsť polohu, ktorá by nebola komfortná.

  • Pohodlné sedenie s podperou hlavy aj zo strán

  • Opticky zútulní akúkoľvek izbu

Kreslá ušiaky

Relaxačné kreslo

V relaxačnom kresle sa uvoľníte a takmer ležíte. Nie je príliš vhodné na televízoru, pretože prirodzene zakláňa vašu hlavu do pretiahnutia chrbtice a pohľad teda smeruje nahor. Ide o neoceniteľný doplnok terasy alebo balkóna.

  • Ideálne na oddych

  • Pohodlné pre chrbát

  • Nie je vhodné k televízoru

Detské kreslo

Kresielko do detskej izbičky, alebo výsostné miesto vašej ratolesti v obývačke medzi dospelými. Či už sa rozhodnete pre veselé motívy, alebo striedmy poťah, vaši najmenší budú nadšení z vlastného malého trónu.

  • Prispôsobené veľkosti detí

  • Veselé motívy, ktoré spestria izbičku

Detské kreslá

Nafukovacie kreslá

Nafukovacie kreslá sú obľúbené predovšetkým k bazénu, do detských izieb, alebo kancelárskych relaxačných zón. Ide ale aj o pomerne šikovné riešenie do malého bytu, pokiaľ k vám raz za čas príde návšteva.

  • Vhodné do malých bytov

  • Ideálne ako záložné kreslo pre občasné návštevy

  • Nie sú vhodné na pravidelné dlhodobé sedenie

Nafukovacie kreslá

Záhradné kreslo

Zháňate kreslo na záhradu? Pozrite sa do ponuky záhradných stoličiek a kresiel. S výberom vám pomôžeme v radcovi Ako vybrať záhradnú stoličku a kreslo.

Záhradné stoličky a kreslá

Herné kreslo

Posedenie pri počítači alebo hernej konzole si žiada pohodlné kreslo. V kategórii herných kresiel si vyberiete to správne pre vás s pomocou nášho radcu Ako vybrať herné kreslo

Herné kreslá

Podľa čoho vyberať

Zháňate kreslo do obývačky? Potom bude hlavnou prioritou pohodlie a odolný materiál, pretože kreslo bude pravdepodobne často využívané. Nájsť kreslo do pracovne, ktoré bude slúžiť na odpočinok pri dobrej knihe je pomerne jednoduché - ušiakom nikdy nič nepokazíte. Do detskej izby sa bude hodiť kreslo s veselým motívom a predovšetkým odolným poťahom. Pokiaľ plánujete kreslo využívať aj ako prístelku, voľte medzi rozkladacími kreslami.

Parametre

Najdôležitejšie pre vás budú samozrejme rozmery, váha a nosnosť. Drvivá väčšina kresiel sa vyrába s nosnosťou viac ako 100 kilogramov, takže si pohodlie urobí aj mohutný muž. Pri niektorých modeloch nájdete dokonca nosnosť cez 150 kg.

Čo sa váhy týka, tu záleží na veľkosti, materiáli a konštrukcii kresla. Hodnoty tak začínajú na 10 kilogramoch, ale štandardne sa pohybujú medzi 15 a 30 kg. Pokiaľ je kreslo rozmerné, s kovovou konštrukciou, masážnym mechanizmom alebo rozkladom, môže sa ľahko prehupnúť aj cez 50 kg váhy, alebo dokonca cez 100 kilogramov.

Rozmery sú dôležité predovšetkým pre umiestnenie kresla - majte na pamäti, že okolo sedacej súpravy a kresiel budete potrebovať pohodlne prechádzať.

Materiál a kvalita spracovania

Materiál poťahu kresla voľte nielen podľa požiadaviek na údržbu, ale aj podľa povahy vašej domácnosti - deti a domáci miláčikovia nebudú vždy úzkostlivo opatrní a občas iste dajú kreslám poriadne zabrať.

Dobre sa udržuje mikrovlákno alebo materiál s názvom carabu. Ten je zároveň odolný proti rôznemu mechanickému poškodeniu, rovnako ako napríklad alcantara. O kožu sa zase treba priebežne starať, aby na slniečku nevysychala a nepraskala. Zaujímavou možnosťou sú potom naťahovacie poťahy na kreslá, ktoré predĺžia životnosť kresla.

Textil je jednou z možností čalúnenia. U týchto materiálov je dôležitá odolnosť proti oderu. Táto odolnosť má svoju škálu, nájdete ju pod názvom Martindale. Látky majú hodnotu Martindale cca 20 – 45 000 cyklov. (Po prekročení hodnoty je vidieť ošúchanie - platí teda, že čím vyššie číslo, tým väčšia odolnosť.) Zaujímať by vás mala tiež stálofarebnosť alebo vodeodpudivosť. Tu potom prichádzajú na rad ďalšie aditíva, ako je napríklad teflón alebo zmesi silikónov, ktoré môžu vylepšiť vlastnosti textílií. K prevereným látkam patrí carabu, mystic, catania alebo astoria. Pre milovníkov tradície je tu potom klasická bavlna, ľan, juta alebo konope.

Ďalšie typy textilného čalúnenia

Medzi evergreeny patrí bavlnené čalúnenie, pretože dokáže podľa potreby zahriať alebo schladiť, je primerane odolné a zároveň cenovo dostupné. Popularitu si však získavajú mikrovlákna, textílie vyrobené z polyesteru s veľmi tenkým vláknom (až 3× tenšie ako pri bavlne a 4× tenšie ako pri vlne). Výhodou mikrovlákna je priedušnosť látky, jej jemnosť a hypoalergénne vlastnosti. (Čím je tkanina z mikrovlákna hustejšia, tým lepšie má tieto vlastnosti.)

Oproti tomu mikroplyš je síce tiež vyrobený z polyesteru, ale má prakticky nulovú schopnosť odvádzať vlhkosť, je nesmierne jemný, hebký, príjemne hreje a drží teplo.

Koža, umelá koža a koženka sú obľúbenou voľbou, avšak sa nehodia do každého interiéru a kožené kreslá patria tiež k tým drahším modelom. Koža je nenáročná na údržbu (je potrebné ju iba raz za čas naolejovať alebo napustiť voskom), príjemná na dotyk a hlavne neprekáža alergikom. Pôvodne sa síce využívala koža predovšetkým z hovädzieho dobytka, ale nájdete aj výrobky z ovčej, konskej, bravčovej alebo z kozej kože. Umelá koža a koženka sa potom snažia čo najlepšie napodobniť vzhľad a vlastnosti pravej kože, čo sa im darí stále lepšie. Zároveň stoja oveľa menej ako pravá koža.

Kreslo s taburetom

Konštrukcia kresiel je spravidla drevená s kovovými doplnkami. Ide o overený materiál – ľahký, odolný a predovšetkým prírodný. Môžete sa stretnúť s modelom, kedy má kreslo drevené opierky rúk bez čalúnenia, prípadne je z dreva celé kreslo – napríklad hojdacie. Rovnako ako drevo býva kov súčasťou samotnej konštrukcie.

Údržba

Vysávanie

Jedným zo základných postupov je klasické vysávanie ručným vysávačom. Ten odstráni drobné nečistoty, ako je prach alebo omrvinky. Vysávať by ste mali aspoň raz za týždeň alebo 14 dní.

Pranie poťahu a prípadne vankúšov

Samozrejme textilné poťahy a vankúše môžete tiež prať. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu , používajte ideálne ekologické prípravky a po praní nechajte textílie dôkladne vyschnúť.

Mokré ručné čistenie

Najprv kreslo vysajte, potom naneste čistiaci roztok napríklad hubkou (niekedy môže ísť iba o penu). Potom počkajte, kým kreslo dôkladne vyschne (môže ísť o niekoľko hodín) a opäť ho vysajte.

Suché ručné čistenie

Postup je podobný ako u mokrého, len namiesto roztoku použijete čistiaci prášok a necháte pôsobiť podľa návodu.

Strojové čistenie

Je potrebný špeciálny vysávač, ktorý pod tlakom vháňa tekutinu do vankúšov a nečistoty nasáva späť. Tento variant čistenia by mal mať na starosti vždy profesionál.

Príslušenstvo

Taburetky

Hojdacie kreslá

Sedacie vaky

Deky

Dekoračné vankúše

Koše na drevo

Koberce a koberčeky

Závesy

Najčastejšie otázky

Ako vyčistiť kreslo?

Technika čistenia vášho kresla závisí od materiálu jeho čalúnenia: napríklad koža a drevo vyžadujú špeciálnu údržbu aj čistenie za pomoci na to určených prípravkov. Naopak bavlnené poťahy a podobné textílie môžete vyprať aj v práčke, pokiaľ sú snímateľné a výrobca tento typ čistenia odporúča.

Aké kreslo zaobstarať do detskej izby?

Vyberajte v sekcii detských kresiel, kde nájdete kreslá prispôsobené výške detí aj ich náročnému zaobchádzaniu.